Ma: 2024.10.19. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
A Bolt Taxi nem felelt meg a fővárosi taxirendeletben foglalt követelményeknek - mégis minősítést kapott a BKK-tól, amit állítólag már soha nem lehet visszavonni
Privátkopó 2023. 06. 05. 7:08:00

Budapesten jelenleg tíz taxi társaság működik. Pedig csak kilenc működhetne. Egy ugyanis évek óta nem felel meg a fővárosi taxirendeletben rögzített egyik fontos követelménynek: a szabadjelzője és a logója nem áll védjegyoltalom alatt. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. ennek ellenére megadta a minősítést a személytaxi-szolgáltatást közvetítő és szervező szolgálat égisze alatt utasszállítást végző gépkocsiknak, ami tetemes anyagi kárt okoz a piac többi szereplője számára, és anyagi előnyt biztosít a kivételezett taxitársaságnak. Az észt hátterű Bolt Taxiról van szó.



A Bolt Taxi (korábban Taxify) 2019-ben jelent meg Budapest utcáin, először Bolt, majd Bolt Taxi néven.

A Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 31/2013. (IV. 18.) önkormányzati rendelete szerint a taxit az úgynevezett egységes szabadjelzővel (független szolgáltatók esetében), vagy a taxi társaság védjegyoltalom alatt álló és a BKK által előzetesen jóváhagyott szabadjelzővel kell felszerelni. A taxi társaságokkal szerződésben álló taxis vállalkozások taxi járművein az egységes szabadjelző helyett a védjegyoltalom alatt álló, és a BKK által előzetesen jóváhagyott szabadjelző is felszerelhető.

A taxizáshoz elengedhetetlen előzetes igazolásokat - a gépjármű minősítését, a díjfizetést és a taxiállomás-szerződés megkötését követően - a BKK Zrt. mint közlekedésszervező adja ki a személytaxi-szolgáltatást végző vállalkozásoknak.

            Ez a szabadjelző nem rendelkezik védjegyoltalommal

A BKK a Privátkopó bűnügyi portálnak küldött tájékoztatása szerint „A fővárosi Taxirendelet értelmében a személytaxin kizárólag úgynevezett egységes szabadjelző helyezhető el, kivéve, ha a személytaxi-szolgáltatást közvetítő és szervező szolgálat rendelkezik védjegyoltalom alatt álló szabadjelzővel; továbbá opcionális elemként a jobb első ajtón elhelyezhető a személytaxi-szolgáltatást szervező és közvetítő szolgálat levédett logója. (…) A Taxirendelet alapján a BKK hatásköre a szabadjelzők és logók védjegyzettségének vizsgálatára terjed ki. A Bolt taxitársaság védjegyoltalom alatt álló és a BKK által előzetesen jóváhagyott szabadjelzővel rendelkezik”.

Nem így van. A Bolt taxitársaság rendelkezik egy védjegyoltalommal, amelyet a „BOLT TAXI” szóösszetételre vonatkozóan szerzett meg.

Viszont: a szabadjelző egy tárgy, amelynek formája van. Meg lehet fogni, el lehet dobni, össze is lehet törni. A szabadjelzőn, mint tárgyon elhelyezett szövegnek a betűtípusa, a betűmérete, a szó vagy szóösszetétel elrendezése (layout), az ábra színvilága, stb. teszi egyedivé a szabadjelzőt, különbözteti meg más taxi társaságok szabadjelzőjétől. Nyilvánvalóan a rendelet alkotójának is ez volt a célja akkor, amikor bejegyzett védjegyoltalmat írt elő a szabadjelző és a pajzsmatricát érintően a taxi társaságok számára.

            A BOLT TAXI szó (szóösszetétel) élvez védjegyoltalmat

A taxitársaságok esetében a taxirendelet nem a szabadjelzőn elhelyezett szó vagy szóösszetétel, elnevezés, hanem - félreérthetetlenül, egyértelműen - a szabadjelző védjegyoltalmát jelöli meg követelményként. Márpedig a szabadjelző (mint tárgy) grafikai elemeket is tartalmaz, ezért kizárólag ábrás formában védethető le. Nem véletlen, hogy - a Bolt Taxin kívül - mindegyik budapesti taxi társaság ábrás védjegyoltalommal rendelkezik.

Más taxi társaságok ábrás védjegyként kértek oltalmat a szabadjelzőjükre - mert tőlük a BKK ezt követelte meg

Ami pedig a pajzsmatricákon elhelyezett logót illeti: azt szóként mind fogalmilag, mind fizikailag képtelenség levédetni, hiszen a logó egy grafikai produktum, amit kizárólag ábrás védjegyként lehet nyilvántartásba venni.

A Bolt Taxi évek nem rendelkezik védjegyoltalmat élvező szabadjelzővel és logóval. Ez tény, erről kár lenne vitát nyitni. A Bolt Taxi észtországi háttércége, a Bolt Technology OÜ (amely állítása szerint nem végez Magyarországon személytaxi-szolgáltatást közvetítő és szervező tevékenységet, azonban a védjegyoltalom használatára vonatkozóan megállapodást kötött a Bolt HTX Kft.-vel, mint Magyarországon bejegyzett, fuvarszervező tevékenységet folytató társasággal) 2021. szeptember 15. napján szerzett védjegyoltalmat a „BOLT TAXI” szóösszetételre, szó megjelöléssel. Azaz: a „BOLT TAXI’ elnevezést használó gépkocsik mintegy 2 éven át úgy voltak jelen a fővárosi személytaxi piacon, és tévesztették meg az utasokat, valamint a versenytársaikat, hogy a taxi társaság, amellyel szerződésben álltak, semmilyen (ábrás vagy szó) védjegyoltalommal - vagy annak használatára vonatkozó engedéllyel - nem rendelkezett, így taxi társaságként nem működhetett volna.

A Bolt Technology OÜ ugyan 2021 májusában - nemzetközi védjegyoltalommal - jogot szerzett a „BOLT” szó kizárólagos használatára, azonban mivel a szöveges védjegyben nem szerepelt a „taxi” szó, ez az oltalom a taxi gépkocsik minősítése szempontjából kb. annyit ért, mint halottnak a csók. Semmit. Ezt - vélhetően - a BKK illetékese megsúghatta a boltos vezetőknek, akik - hónapokkal később - kezdeményezték a „BOLT TAXI” szóösszetétel szellemi termékként történő bejegyeztetését.

Csak hát a taxirendelet szempontjából ez a két szó sem ér semmit, ugyanis nem szabadjelző. Csupán egy, azon elhelyezett szöveg.

A Privátkopó azt (is) kérdezte a BKK-tól, hogy „megvonhatja-e, vagy javasolhatja-e a BKK a minősítés megvonását abban az esetben, ha a taxi társaság nem felel meg a minősítéssel kapcsolatos követelményeknek? Vagy a kiadott minősítés örökre szól, és soha többé nem lehet visszavonni?”. 

A Budapest Főváros Önkormányzata 100 százalékos tulajdonában álló Budapesti Közlekedési Központ válasza:

„Sem a Személyszállítási törvény, sem a fővárosi Taxirendelet nem teszi lehetővé a szolgálatoknak kiadott közlekedésszervezői előzetes igazolás visszavonását: nincs ilyen jogszabályhely. Ugyanakkor a személytaxi-szolgáltatást közvetítő és szervező szolgálati tevékenység hatósági engedély alapján végezhető tevékenység, a hatósági engedélyt a közlekedési hatóság egy 2022. évi jogszabálymódosítás eredményeként - amennyiben ennek a feltételei fennállnak - visszavonhatja, illetve a közlekedési hatóság által kiadott engedélyeknek van időbeli lejárata.”

„A taxi engedélyek kiadásakor nem követelmény, hogy a járművön elhelyezett szabadjelző és pajzsmatrica védjegyoltalommal rendelkezzen. Azonban a szabadjelzőhöz kapcsolódó védjegyoltalom vizsgálatában - a főváros tekintetében - a BKK Budapest Közlekedési Központ Zrt. rendelkezik hatáskörrel. Egyebekben a védjegyoltalom hiánya nem kizáró ok az engedély kiadása tekintetében” - írta a bűnügyi portál megkeresésére Budapest Főváros Kormányhivatala Közúti Gépjármű-közlekedési Hatósági Főosztálya. Vagyis: a közlekedési hatóság nem vizsgálja azt, hogy a szabadjelző és pajzsmatrica rendelkezik-e védjegyoltalommal. Annak vizsgálata a BKK feladatkörébe tartozik.

A BKK - egyebek mellett - ezen dokumentumok benyújtását kéri a taxi társaságoktól, különben nuku előzetes igazolás és minősítés

„A szabadjelzőt illetően a BKK a védjegyoltalom fennálltát, a használati jogot, a szabadjelző elhelyezkedését jogosult vizsgálni a fővárosi Taxirendelet szerint, és mindezek alapján jóváhagyhatja, hogy a szolgálat a flottájába tartozó taxi gépjárműveken az úgynevezett egységes szabadjelzőtől eltérő (egyedi) szabadjelzőt használhasson. A szabadjelzők műszaki megfelelőségét, fényerősségét, stb. a közlekedési hatóság vizsgálhatja. (…) A BKK a szolgáltatókkal szemben még a Taxirendelet rendelkezéseinek megsértése esetén sem tud semmilyen szankciót alkalmazni, mivel erre nincs jogszabályi lehetősége” - írta dr. Számadó Tamás, Budapest Főváros főjegyzője a 2023. május 17-én kelt, a budapesti taxi társaságok vezetőinek címzett levelében.

Budapest főjegyzője szerint a Bolt már a közlekedési hatóság által is elfogadott szabadjelzőt használ - nem igaz, ugyanis a közlekedési hatóság vizsgálata nem terjed ki a védjegyoltalomra

Csakhogy: ez esetben a taxirendelet rendelkezéseit maga a minősítést végző társaság, a Budapesti Közlekedési Központ sértette meg azzal, hogy olyan taxi társasághoz - szerződéses jogviszony alapján - tartozó gépkocsiknak adott minősítést, amely a taxirendeletben megkövetelt védjegyoltalmazott szabadjelzővel és logóval fennállása óta nem rendelkezik. A fővárosi önkormányzati cég az, amely - jogszabálysértő módon - minősítéshez juttatta a Bolt Taxi flottájába tartozó gépkocsikat. 

Amit aztán nem vonhat vissza, mert - a BKK és a főjegyző szerint - „erre nincs jogszabályi lehetősége”. Minősítést kiadhat, de az általa kiadott minősítést nem vonhatja vissza.  A közlekedési hatóság sem léphet fel a szabálytalansággal szemben, hiszen nem feladata az egyedi szabadjelzők védjegyoltalmának vizsgálata, a védjegyoltalom hiánya nem kizáró ok az engedély kiadása tekintetében. Az előzetes minősítés során - amit a BKK végez - viszont igen. Így aztán az van, hogy a szabálytalan védjegyoltalmat elfogadó BKK nem vonhatja vissza a minősítést, a védjegyoltalom vizsgálatára jogszabályi felhatalmazással nem rendelkező közlekedési hatóságnak pedig indoka nincs a taxi engedély visszavonására. Nagyjából addig, amíg világ a világ, plusz egy nap.

Dr. Számadó szerint a BKK a szolgáltatókkal szemben még a Taxirendelet rendelkezéseinek megsértése esetén sem tud semmilyen szankciót alkalmazni

Érdekes, nem? Magyarul: ha egy rendőr szemtanúja egy betörésnek, de mert a haverjáról van szó, nem intézkedik, akkor a betörővel szemben már soha nem indítható büntetőeljárás, más rendőr utólag hiába leplezi le, hiszen elkövetéskor elnézték azt neki.

Nagyjából így néz ki a Budapesti Közlekedési Központ és a Bolt Taxi viszonya.

„Személytaxi-szolgáltatást végezni csak valamennyi vonatkozó jogszabály együttes megtartása mellett lehetséges. Nem végezhet személytaxi-szolgáltatást a vállalkozás, vagy az a személytaxija, amelyre vonatkozóan a tevékenység végzésére irányadó jogszabályok valamely rendelkezését nem, vagy csak részben teljesíti.” - tartalmazza a fővárosi taxirendelet.

A Privátkopó bűnügyi portál több kérdéssel fordult a Bolt HTX Kft.-hez, amelyek közül a vállalkozás figyelmen kívül hagyta a lap védjegyoltalommal ellátott szabadjelző és logó meglétére vonatkozó érdeklődését, arra nem reagált.

Kijelenthető: a Bolt Taxi nem rendelkezik védjegyoltalom alatt álló szabadjelzővel és logóval, ergo: az irányadó jogszabály valamelyik rendelkezését nem, vagy csak részben teljesíti. Mi a kérdés? Egyáltalán: lehet-e kérdés?

Nem képezheti alkudozás tárgyát, hogy a mintegy 4 éve fennálló, a többi, a taxirendelet előírásainak maradéktalanul megfelelő taxi társaságnak súlyos anyagi károkat okozó jogsértő helyzetet valakinek fel kell számolnia. Az nem lehet hivatkozási alap, hogy ugyan rendeletsértő módon, de minősítéshez jutottak a Bolthoz tartozó taxik (ezért egyébként konkrétan kit terhel felelősség?), de sajnos a jogszabály nem teszi lehetővé a jogtalanul megadott minősítések visszavonását. Közép-amerikai banánköztársaságokban sem létezik ilyen.

Mindazonáltal a baloldali politikusok - a kormány tevékenységét kritizálva - előszeretettel ismételgetik, hogy „Magyarország egy következmények nélküli ország”. Most itt egy nagyszerű alkalom, hogy a Karácsony Gergely nevével fémjelzett ellenzéki vezetés megmutassa, Budapest nem egy következmények nélküli (fő)város. A magyarázkodásokra, az egymásra mutogatásokra senki nem kíváncsi, azok nem pótolják a szabályokat betartó taxi társaságok bevételkieséseit. Ebben az ügyben valaki kapitális hibát vétett - az, hogy szándékosan vagy nemtörődömségből, előbb-utóbb ki fog derülni -, amit valakinek mielőbb orvosolnia kell. Feltéve, ha jogállamban élünk. Amennyiben nem, akkor marad továbbra is a „jóvanazúgy”.

Sajátos megvilágításba helyezi a történetet az, hogy a taxik minősítését a BKK részéről egy olyan személy végzi (taxiszolgáltatás-felügyelet vezetőként), aki korábban - a Szerencsejáték Zrt. képviseletében - számos védjegyoltalmi ügyben járt el, tehát pontosan tudja, mi a különbség egy tárgy, egy grafikai ábrázolás, valamint egy szó, egy szóösszetétel (és azok védjegyoltalma) között. Különösen igaz ez abban az esetben, ha ez a munkatárs korábban - több mint 6 éven keresztül - bíróként, majd - rövid ideig - bírósági tisztviselőként tevékenykedett.

(folytatjuk)

További friss információk
Jogerősen 7 év börtönbüntetésre ítélték a gyermekpornográfiával vádolt férfit
Ennyit ér Magyarországon egy gyermek élete: csupán felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a sofőrt, aki miatt meghalt a tűző napon leparkolt buszban felejtett 4 éves kislány
Az ügyészség szerint megalapozatlan az ítélet a Ferihegyi úti halálos karambol ügyében
Letartóztatásban a családját zaklató, kisgyermekei megölésével fenyegetőző barom
Súlyosabb büntetést kér az ügyészség az ötéves gyereket molesztáló vén pedofilra
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat