A Privátkopó bűnügyi portál értesülése szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) illetékes bűnügyi igazgatósága nagyszabású nyomozást folytat olyan gazdasági társaságok működésével összefüggésben, amelyek - egyebek mellett - kereskedelmi üzletláncok vagyonvédelmét látják el. A pénzügyi nyomozók az eljárás során eddig számos, időszakonként cserélődő szereplőkkel tevékenykedő, több szintű céghálózatot, számlázási láncolatot tártak fel, amelyek célja az adófizetési kötelezettség - elsősorban az általános forgalmi adó, valamint a foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékfizetési kötelezettség - elkerülése. Az adóhivatal szakembereinek gyanúja szerint összességében többmilliárd forintos visszaélés-sorozatról lehet szó.
Az úgynevezett előkészítő eljárás, majd az annak alapján elrendelt nyomozás során keletkezett adatok szerint egy alsónémedi lakos a számlázási láncolat felső szintjén álló Justice Security Kft., mint fővállalkozó részére biztosított országosan vagyonőr munkaerőt. Az adószakmai és bankszámlaadatok alapján kiderült, hogy a cég - más társaságok mellett - az Ikea, a Dreher, a Lidl és a Decathlon részére állított ki vállalkozói számlákat.
A NAV bűnügyesei megállapították, hogy a számlázási láncolat különböző szintjein - az alsó szinten lévők kivétel nélkül, de a középső szinten elhelyezkedők is döntően - szereplő számlakiállító társaságokra jellemző, hogy székhelyszolgáltatókhoz vannak bejelentve, ügyvezetőik olyan személyek, akik a korábban betöltött munkakörük alapján cégvezetői tapasztalattal, megfelelő képesítéssel nem rendelkeznek, vagyonuk nincs. A társaságokra adóminimalizáló, illetve adóelkerülő magatartás jellemző.
A munkaerőt biztosító cégeknél a munkavállalók bére a területi képviselők bevonásával, jellemzően készpénzben került kifizetésre, a pénz elosztása egy budapesti irodában történt. A céghálózat középső szintjén elhelyezkedő vállalkozások bankszámlái felett - az ügyvezetőkön kívül - Fekete István volt jogosult rendelkezni. A férfi, valamint testvére által a pénzügyi nyomozók által vizsgált időszakban mintegy 3 milliárd 200 millió forint került felvételre készpénzben a bankszámlákról, ebből Fekete István egyedül közel 2 milliárd forintot vett fel különböző bankfiókokban.
A navosok eddig beszerzett bizonyítékokra alapozott gyanúja szerint a Justice Security Kft. - változó céghálózat felhasználásával - mintegy 2 év alatt 672 millió forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.
Az ügy egyik fontos szereplője papíron a haszonhúzó Justice Securitynek beszámlázó Ex-Vol Kft.-be és a Defend-Zone Kft.-be került bejelentésre, mint vagyonőr és ügyintéző.
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) által leplezett eszközzel rögzített telefonbeszélgetések, valamint rejtett megfigyelések szerint gyanú van arra, hogy a nevezett cégek irodáiból történik a céghálózat irányítása, itt osztották szét minden hónap elején a munkabéreket is.
A nyomozás adatai szerint később két férfi egy új számlakiállító hálózatot hozott létre, amely már nem a Fekete Istvánhoz köthető cégeknek, hanem a Sector Hungary 1992 Zrt.-nek számlázott be. A hálózat középső és alsó szintjén működő társaságok élén stróman ügyvezetők álltak. E lánc középső szintjén helyezkedett el a Sector Hungary 1992 Zrt.-nek közvetlenül beszámlázó, Szoboszlai Sámuel Tibor által irányított T&Ágis Kft. Úgy tudni, a pénzügyi nyomozók gyanúját a bírói engedéllyel eddig végzett telefonlehallgatások közleményei is megalapozzák.
Ezen cégháló mellett két másik, 2021 tavaszától tevékenykedő beszámlázó láncolatot is feltártak a NAV bűnügyi szakemberei, amelyek végül a haszonhúzóként azonosítható Top Cop Security Zrt.-nek, illetve az Új Korona Kft.-nek számláztak tovább.
Egy, a Top Cop Security nevében eljáró, de tisztséggel nem rendelkező személy vonatkozásában engedélyezett telefonlehallgatás során adatok keletkeztek arra, hogy a zrt. akkori vezérigazgatója is tisztában volt a céghez köthető illegális tevékenységgel, annak végrehajtásában részt vett, ugyanis egyeztetéseket folytatott a foglalkoztatottak bejelentéséről, illetve az alkalmazottak úgymond kiszervezéséről.
A vállalkozás kulcsembere a kezdetektől fogva - részvényesként és háttérből irányítóként - dr. Fábián Péter volt, aki a névjegye tanúsága szerint a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének tagja, a Magyar Kriminológiai Társaság tagja, a Magyar Hadtudományi Társaság tagja, a költségvetési csalás és más bűncselekények gyanúja miatti nyomozás elrendelését követően, Szopkó Lászlót váltva, 2023. július elejétől 2024. január elejéig a Top Cop Security Zrt. vezérigazgatói tisztségét töltötte be, két cége - előbb a Stratton Investment Hungary Kft., majd a Monument Investment Kft. - a zrt. részvényese volt.
Dr. Fábián Péter: ügyes vagy ügyeskedő?
A sokoldalú üzletember a vagyonvédelmi társaságot 2024. január 2-án Vailand Kristóf Tibornak adta el (a férfi cégelborításokkal, strómanokkal tarkított, kifejezetten göröngyös vállalkozói pályafutását a közeljövőben, külön cikkben fogjuk bemutatni az olvasóknak - a szerk.), március óta pedig - ügyvédjelöltként - párja, Kovács P. Eszter ügyvédi irodájába van bejelentve. (Dr. Fábián Péter zavaros céges dolgairól, büntetőügybe és jogerős bírósági ítéletbe torkolló számlatrükközéseiről későbbi cikkünkben részletesebben beszámolunk - a szerk.)
A Privátkopó bűnügyi portál megkereste a gyanúba keveredett társaságok vezetőit.
Kovács György ügyvezető (Justice Hungary Kft.): „Társaságunk üzleti kapcsolatrendszere üzleti titok tárgyát képezi, így nem áll módunkban a feltett kérdésekre válaszolni, azonban azt szeretnénk kiemelni, hogy Társaságunk minden esetben a hatályos jogszabályok keretei között működik.”
Molnár Éva vezérigazgató (Sector Hungary 1992 Zrt.) megbízásából dr. Erdei Zoltán ügyvéd: „A T&Ágis Kft. soha nem számlázott be a Sectornak. Nem voltunk és nem vagyunk semmilyen beszámlázói lánc tagja. Soha nem voltunk semmilyen haszonhúzó cég. Fogalmunk sincs, hogy ki az a T&Ágis Kft. Fogalmunk sincs, hogy ki az a Szoboszlai Sámuel Tibor.”
Dr. Fábián Péter (a Top Cop Security Zrt. volt vezérigazgató-részvényese) a Privátkopó megkeresésére több levelet is intézett a portál szerkesztőségéhez, azonban azok közléséhez nem járult hozzá.
(Z. Á.) |