Van egy budapesti székhelyű, három gazdasági társaságból álló cégcsoport. Az építőiparban tevékenykedő Wayet Service Kft. 2016 májusában, a Wayet Development Kft. (korábban Expert Development Kft.) 2023 októberében került a Romániából áttelepült Muste Mihai Daniel tulajdonába. Az óbudai Jubileum festék szaküzletet működtető WostroW Kft. 2011 elején alakult, tulajdonos-ügyvezetője Muste Melinda, Muste Mihai Daniel volt felesége. A Wayet Service Kft. cégjegyzékének tanúsága szerint a vállalkozást érintően a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága 2023. október 11-én büntetőjogi intézkedést rendelt el, mivel felmerült annak gyanúja, hogy a társaságot bűncselekmények elkövetésére (fiktív számlák befogadása) használták fel. A cégnyilvántartás adatai szerint Muste Daniel azt követően vásárolta meg a Wayet Development Kft.-t, hogy az adóhivatal pénzügyi nyomozói büntetőjogi intézkedést alkalmaztak a Wayet Service-szel szemben. Egy ismeretlen személy, aki valószínűsíthetően rálátással bír(t) a három cég működésére, több mint 100 oldalból álló, különböző visszaélésekre utaló dokumentumcsomagot küldött a Privátkopó bűnügyi portálnak, amelyhez részletes magyarázatot tartalmazó levelet is mellékelt.
Muste Mihai Daniel tulajdonos-ügyvezető
Az építőipari kivitelezői tevékenységet végző Wayet Service Kft.-vel összefüggésben azt állítja, hogy a projektzárások (átadás) után 30-45-60 nappal 5% visszajárna az alvállalkozónak a 2x5% („jólteljesítési” és garanciális) vállalkozói díj visszatartásból, majd 36 hónap múlva a másik 5% is vissza kellene utalni a részére.
„Ezzel az a helyzet, hogy a Wayet nem értesíti az alvállalkozót, hogy itt a visszatartás, vidd el, sőt, ha az alvállalkozó megpróbálja elkérni az összeget, akkor mindenféle kamu szöveggel nem adják azt vissza. Azt állítják még nem vették át a Wayettől sem a munkát, miközben sok esetben nem csak az átadás-átvétel, de a használatbavétel is megtörtént, vagy már be is költöztetek, vagy akár már tulajdonosváltás is volt, vagy, hogy megfelelő formanyomtatványon kellett volna benyújtani az igényt, de formanyomtatványt nem adnak az alvállalkozónak. Vagy kitalálnak gyorsan valami nem létező garanciális problémát és arra hivatkozva nem kapja meg a pénzét az alvállalkozó. Van, hogy már évek teltek el az átadás óta, de az alvállalkozó nem kapja meg a pénzét. Ezeket a Wayet szépen „lenyeli” - magyarázza levelében az informátor, aki hozzáteszi: „ez megint egy adómentes „jövedelem”, leginkább a vállalkozóktól való „lopás”, de mindenképp megkárosítás”.
A forrás szerint a Wayet Service a valós munkabér egy részére bejelentett alkalmazottaktól is levon visszatartást. Az 5%-os visszatartást elveszi tőlük is, amit sose ad vissza. Megjegyzi: tudomása szerint legtöbb dolgozó hosszú ideig be sincs jelentve és a fizetésével van sakkban tartva. Majd nagy nehezen - hosszas küzdelem után - bejelentik ugyan, de csak minimálbérre.
„A segédmunkásoktól, akik takarítanak, zsákot cipelnek az óradíjas elszámolásból is elveszik az 5% visszatartást, mint „jólteljesítési” visszatartást. Na, ezt sem adják vissza nekik sose. Igazából nem is érthetőek ezek a levonások. Lehet a zsákcipelést rosszul végezni? A seprűt rosszul fogni? Mire van ebben az esetben a „jólteljesítési” visszatartás?” - írja.
Az informátor arról is tájékoztatott levelében, hogy a munkavédelmi kiszabott bírságok sok esetben nem arra cégre kerülnek áthárításra, amelyet valójában illetne. A Wayet kap egy bírságoló jegyzőkönyvet a megbízótól. A legtöbb esetben nem tudni, kié a bírság. Senki nem megy utána, hanem a legegyszerűbb megoldásként Muste szétdobja azok között, akik ott dolgoztak. Vagy, ha nem tudni mikori a bírság, levonják attól, aki utoljára ott dolgozott, vagy akinek még van bent számlája és le lehet abból vonni.
Hamisított műszaki vezetői nyilatkozatok
Ezek a valódi aláírások:
Ezek pedig a hamisítottak:
„A felelős műszaki vezetői nyilatkozatokat tekintve, B. Sándor valamikor a cég alkalmazásában állt és ő írt alá felelős műszaki vezető (FMV) jogosultsággal. A csatoltan küldött iratokban, ha jól számoltam, 7 különböző B. Sándor aláírás szerepel” - magyarázza a levélíró. „Az egyik típus igazi - következtetve arra, hogy valamikor B. Sándor valóban dolgozott a Wayetnél és valóban van felelős műszaki vezető jogosultsága, valamint valóban írt alá FMV nyilatkozatokat. A többi 6-ról ránézésre a hülye is látja, hogy nem B. Sándor kezétől származik, valamint akkor, amikor ezek az iratok keletkeztek, B. Sándor már rég nem állt a cég alkalmazásában. Az FMV nyilatkozatok létéről feltehetően nincs is tudomása. Logikusan, ha lett volna róla tudomása, akkor ő írta volna alá. Így az én álláspontom szerint kijelenthető, hogy az okiratok hamisak.”
Hamisított munkaalkalmassági orvosi igazolások
„Az elkövető (I. Szabolcs) számítógépén van kettő olyan munkaalkalmassági orvosi nyomtatvány, amelyek szerkeszthetők. A rubrikák üresek, orvosi pecsét és aláírás eleve rajta a nyomtatványon és a szerencsétlen munkás adatainak beírása után elmenti pdf. formátumban. Hát így készül a varázslat. Ennyi. Ezekkel a hamis orvosi papírokkal aztán a dolgozók bemehettek/behemetnek olyan munkaterületekre, ahol a jogszabály kötelezően előírja az érvényes munkaalkalmassági igazolás meglétét. Állítólag 2 perc elkészíteni a fals okiratot, és a Wayet kaszál attól, akinek a nevére szól. Igazolásonként 6000 forintot. Ugyanis ennyibe kerül a „munkaalkalmassági orvosi vizsgálat” a Wayet cégeknél. A törvény szerint egyébként a munkáltatót terheli a munkaalkalmassági orvosi vizsgálatok költsége azokban az esetekben, amikor a jogszabály kötelezően előírja annak elvégzését. De azért Muste Daniel levonja a dolgozóktól a hamis orvosi igazolások díját…” - magyarázza levelében a kilétét felfedni nem kívánó személy.
Úgy tudni, I. Szabolcs kb. 2,5-3 éve van a Wayet Service Kft.-nél.
A levélíró szerint egy ideje I. Szabolcs gépéről kerülnek ki többségében ezek a „gyöngyszemek”. A hamisítványok annyira silányak, hogy a nevek és adatok kerülnek cserélésre, de az orvos pecsétje milliméterre ugyanott, ugyanúgy van elhelyezve az iratokon és az aláírás is. „Szerintem nincs olyan, hogy valaki kétszer ugyanúgy, ugyanoda írjon alá és pecsételjen, itt viszont 100-as nagyságrendről van szó. Az ember szemét kiveri, hogy hamisak az igazolások” - jegyzi meg.
A hamisítás egy idő után annyira rutinná válhatott, hogy a dátumokra már nem is figyeltek: ez az orvosi igazolás például 2024. november 10-én kelt, azaz mához több mint 2 hónap múlva...
A kamu munkaalkalmassági orvosi igazolások fejlécén vagy a REG-MED Kft. vagy az OMECO Kft. neve látható.
Fiktív számlák a cigány „vállalkozóktól”
Az informátor szerint a Wayet cégeknél nem csak hamis orvosi igazolásokban és hamisított felelős műszaki vezetői nyilatkozatokban „utaztak”, az alvállalkozóknak feketén kifizetett összegeket valótlan tartalmú, fiktív számlákkal „fedték le”.
A Wayet Service Kft. cégjegyzékében az látható, hogy a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága büntetőjogi intézkedése 2023. október 11. napján került bejegyzésre. A fiktív számlákat kiállító Sweeper Work Kft. éppen abban az időszakban alakult. Lehet, hogy ez véletlen egybeesés, lehet, hogy nem.
A Sweeper Work Kft. tulajdonos-ügyvezetője 2023. október elejétől 2024.július közepéig Rézműves Ferenc volt, akitől Rézműves Csaba vette át a céget. A két férfi nevéhez több tucat kényszertörléssel vagy felszámolással „elborított” társaság köthető, amelyeket vélhetően fiktív számlák gyártására és értékesítésére alapítottak. „A Wayet Service Kft. a számla értékének 12 százalékáért vette/veszi a számlákat tőlük (mellékelten csatolok ezek közül néhányat). Ezt úgy csinálják, hogy 9 százalékot kap a számlázó cég (Sweeper Work kft.) + Muste Daniel 3 százalékot levesz a „közreműködéséért”, és így összesen 12 százalék kerül levonásra a vállalkozónak járó díjazásból” - fűzte hozzá a bűnügyi portál informátora.
Az informátor állítja, a Sweeper Work Kft. ténylegesen soha nem dolgozott a Wayet cégeknek.
(A Privátkopó bűnügyi portál kéri azokat, akiket a Wayet cégek megkárosítottak, becsaptak, írják meg történetüket és küldjék el azt a [email protected] e-mail címre. A bejelentők nevét bizalmasan kezeljük!)
Z. Á. |