2019. április elején egy nagy közlekedési vállalat vezérigazgatója 120 millió 600 ezer forint magánkölcsönt nyújtott egy gazdasági társaságnak, hogy az fejleszthesse azt a találmányt - automata kikötőrendszer -, amelynek hasznosítási jogát birtokolta. A pénzes vezérigazgató négy ingatlanfedezetet kért a kölcsön visszafizetésének biztosítékaként, ebből három a hitelt kérő társaság akkori 50 százalékos tulajdonosa, Virágh Attila vagyonát képezte. A három ingatlan összértéke megközelítette az 1 milliárd forintot. Az üzletembertől végül mindhármat elvették, a férfi gyakorlatilag hajléktalanná vált.
2019. április 9-én a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV Zrt.) vezérigazgatója, Bolla Tibor 120 millió 600 ezer forint magánkölcsönt nyújtott a Dockstar Europe Kft.-nek. A cég egy automata kikötőrendszer találmány hasznosítási jogával rendelkezett és fejlesztési projektet kívánt megvalósítani a pénzből.
Bolla évi 22 százalékos kamatot kötött ki, továbbá négy ingatlant kért a hitel visszafizetésének fedezeteként, amelyek közül három a kft. 50 százalékos tulajdonosának, Virágh Attilának, míg egy a vállalkozás másik 50 százalékos üzletrészével rendelkező ügyvezetőjének, az egyébként a gyógyszer-kereskedelemben működő Dr. Schmolling Barbarának vagyontárgya volt. Virágh és Dr. Schmolling a kölcsönügylet kezesei lettek.
A szerződés aláírására egy közjegyzői irodában került sor, ahol rögtön egy egyoldalú tartozáselismerő nyilatkozat is készült, amely nemfizetés esetén azonnal végrehajtható volt.
„Bolla Tibor - akit Dr. Schmolling Barbara egyik ismerőse ajánlott, mint aki pénzt szokott kölcsönözni anyagilag megszorult vállalkozásoknak - még mielőtt egy forintot is utalt volna a kft. számára, a szerződéskötés helyszínén, egy közjegyzői irodában tartozáselismerő nyilatkozatot foglaltatott közjegyzői okiratba. Az uzsoraszerű kölcsön biztosítékaként a hitel összegét sokszorosan meghaladó ingatlanfedezetet kért, így három szentendrei ingatlant tőlem, amelyek összértéke megközelítette az 1 milliárd forintot” - magyarázta a Privátkopó bűnügyi portálnak Virágh Attila.
A kölcsönszerződésben rögzítésre került, hogy a hitelt (annak kamataival) az adós Dockstar Europe Kft. legkésőbb 2021. március 31-ig köteles visszafizetni Bollának.
2020 februárjában Virágh Attila tagsági jogviszonya törlésre került a kölcsönt felvevő Dockstar Europe Kft.-ben, ugyanis Dr. Schmolling Barbara fondorlatos módon megszerezte a férfi üzletrészét, amellyel a társaság többségi tulajdonosává vált. Dr. Schmolling néhány hónappal később a 73 százalékos befolyást biztosító üzletrészét az érdekeltségébe tartozó MBS Consulting Kft. nevére íratta. Virághnak tehát a továbbiakban nem volt ráhatása a cég által Bollától felvett hitel visszafizetésére, mivel a „rózsadombi üzletasszony” eltávolította a cégből.
2020. március 20. napján váratlan fordulatot vett a kölcsönügylet. Bolla Tibor hitelező és Dr. Schmolling Barbara készfizető kezes - több mint 1 évvel a hitel futamidejének lejárta előtt - engedményezési szerződést kötöttek egymással, amelynek joghatásaként Dr. Schmolling Barbara megszerezte a kölcsönszerződés alapján fennálló követelést annak érvényesítéséhez szükséges jogokkal, és egyéb biztosítékokkal, és az esedékessé váló kamatokkal egyetemben. Így lett - Bolla „jóvoltából” - kötelezettből jogosult.
A hitel és annak kamatának összege ekkorra már több mint 180 millió forintra duzzadt.
A „rózsadombi üzletasszony”
Mindenképpen sajátos eljárásnak nevezhető, hogy a hitelező (Bolla Tibor) a készfizető kezesre (Dr. Schmolling Barbara) engedményezte a követelését, arra a személyre, akinek nemfizetés esetén teljesítenie kellene az adós kötelezettségét.
Dr. Schmolling erről 2020. május 28-án értesítette a Dockstar Europe Kft. adóst, valamint Virágh Attila készfizető kezest.
Érdekesség, hogy az eseménysorral összefüggő összes iratot (kölcsönszerződés, Virágh Attila cégből történő eltávolítása, engedményezési szerződés, értesítés az engedményezési szerződés megkötéséről) ugyanaz az ügyvéd, dr. Tornyi Róbert szerkesztette és ellenjegyezte.
„Dr. Schmolling Barbara iratait dr. Tornyi Róbert ügyvéd készítette a kezdetektől, tette ezt úgy, hogy korábban nekem is ő volt a megbízott ügyvédem és a páromnak is” - jegyezte meg Virágh Attila.
A „rózsadombi üzletasszony” ekkor végérvényesen szembefordult volt üzlettársával. Végrehajtást kezdeményezett a férfi szentendrei ingatlanjaira vonatkozóan.
„Azt feltételezem, hogy a nő Bollával összejátszott, és noha ő volt a kölcsönügylet egyik kezese, valamint az adós társaság ügyvezetője, magánemberként megvette - ha egyáltalán ténylegesen megvette, és nem csak lepapírozták azt - a tartozást és kizárólag az én házamon, telkeimen kezdte el végrehajtani a követelést. Nem a Dockstar Europe Kft. milliárdos értékű irodaházán, nem az egyéb céges vagyonon, nem a saját fedezetként felajánlott ingatlanán, ami egy budapesti üzlethelyiség volt, nem az adós kft. üzletrészének eladásával, ahogy egyébként addig pénzt szerzett a cég, hanem kizárólag az én ingatlanjaimon hajtotta be a céges tartozást. Mindenemet elvette, kicsinált, egy élet munkája vált semmivé” - mondta a Privátkopónak a ma már nincstelen vállalkozó.

A végrehajtási eljárás következményeként 2020. január közepén árverezésre került sor. Az értékes szentendrei ingatlanokat, így a Virágh-család otthonául szolgáló közel 500 négyzetméteres, körpanorámás házat - amelyben 7 szoba, 2 konyha, 2 fürdőszoba, 2 előszoba, 17 egyéb helyiség és 2 mellékhelyiség található - is Dr. Schmolling Barbara vásárolta meg, 109 millió 900 ezer forintos minimál ajánlattal. A „rózsadombi üzletasszony” egy személyben volt eladó és vevő.
Nemrég újabb turpisságra derült fény: Dr. Schmolling mindhárom ingatlanra „tulajdonjog fenntartáshoz kapcsolódó vevői jogot” jegyeztetett be. Mindhárom esetben az édesapját, mint „jóhiszemű vevőt”.
„Barbara többször közölte velem és a párommal, hogy a csapata, az ismeretségi köre, amelybe szerintem Bolla is beletartozik, mindent elkövetnek azért, hogy az életünket ellehetetlenítsék. Ahogy mondta: a jog eszközeivel mindent megteszünk ellened - és, ha kell, azon túl is” - fűzte hozzá Virágh Attila.
A szentendrei, közel 500 négyzetméteres, körpanorámás családi ház
A férfi és családja most a kilakoltatásukra készül, az ezzel kapcsolatos hivatalos felszólítást már megkapták. „Büntetőfeljelentést tettem az ügyben, nem hagyom, hogy Dr. Schmolling teljesen kiforgasson a vagyonomból.”
Az úgynevezett nyomozás 3 éve zajlik. A Privátkopó megkeresésére a Budapesti Rendőr-főkapitányság azt közölte, hogy „az Önök által megjelölt ügyben a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya csalás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást. Válaszadásunkig gyanúsítotti kihallgatás nem történt.”
A bűnügyi portál kérdéseket intézett az ügy két főszereplőjéhez, Bolla Tiborhoz és Dr. Schmolling Barbarához. Utóbbi a többszöri megkeresésre nem reagált.
Bolla a következő nyilatkozatot küldte a lapnak:
„Mivel pályafutásom során korábban start up és kockázati tőkebefektetésekkel is foglalkoztam, 2019-ben egy start up tanácsadó keresett meg azzal, hogy nézzek át egy magyar találmányról és annak lehetséges jövőbeli hasznosításáról szóló dokumentációt. Ennek keretében ismerkedtem meg Dr. Schmolling Barbarával és Virágh Attilával, akik ezzel a projekttel foglalkoztak. A megbeszéléseken merült fel, hogy ha befektetőt nem tudok ajánlani, akkor tudnék-e átmeneti segítséget nyújtani a cég likviditásában. Tekintettel arra, hogy mintegy 25 éve dolgozom vezetői pozícióban, az adózott jövedelmemből és bevételeimből volt megtakarításom, így rendelkeztem befektethető pénzzel. A létrejött szerződés - amelyet egyébként közjegyzői okiratba foglaltunk - tartalmazta azt is, hogy kizárólag csak a tőke és járulékainak erejéig került biztosíték bejegyzésre. Az az állítás tehát, hogy többszörös biztosítékot jegyeztünk be, így nem igaz. Egy év múlva a cég ügyvezetője, Dr. Schmolling Barbara kivásárolta a követelést, de nem a kérdésükben említett 180 millió forint körüli összegért, hanem kevesebbért. A továbbiakban sem a céggel, sem Virágh úrral, sem Dr. Schmolling Barbara ügyvezetővel semmiféle kapcsolatom nem maradt fent, így immár 5 éve információm sincs sem róluk, sem a cégük ügyleteiről.”

Balra Bolla Tibor BKV-vezér, jobb szélen Fuzik Zsolt, a „Nagymester” Sanghajban, 2020 tavaszán
Bolla Tibort 2025. május közepén mentette fel a BKV Zrt. vezérigazgatói tisztségéből Budapest főpolgármestere, miután a 444.hu cikkében - fotók alapján - szoros kapcsolatot állapított meg Bolla és a „Nagymester” becenevű Fuzik Zsolt között, akit bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással gyanúsítanak.
A hírportál Bolla Tibor legjobb barátjaként írta le Fuzik Zsoltot, akivel többször buliztak együtt. A lap fotókkal bizonyította, hogy jártak együtt Balin és Kínában is. Fuzikot azzal is gyanúsítják, hogy informatikai cégén (Sys IT Services Kft.) keresztül éveken át milliárdokat vett ki a közlekedési vállalatból korrupcióval, túlárazással és fiktív szerződésekkel. A 444.hu írása szerint a Sys durván túlárazta a munkát, az extraprofitot pedig kamu alvállalkozói szerződésekkel, fiktív munkákkal „kiszívta” a BKV-ból, a valós munkát kiszervezte a T-Systemsnek, aki pedig rálátott a tevékenységükre, azokat lefizették vagy bevonták az üzletbe. Bolla a lapnak tagadta, hogy valaha Balin járt volna „Nagymesterrel” - a 444.hu által közölt fotókon mégis látható.
(A következő részben Dr. Schmolling Barbara további kétes cselekményeiről lebbenti fel a fátylat a Privátkopó, amelyek ugyancsak felvethetik a csalás bűntett gyanúját.) |