Ma: 2024.09.24. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
Még mindig több milliárd forintot lopnak el az online csalók a magyarok számláiról
Privátkopó 2024. 09. 21. 13:33:00

Az idén, az első negyedévben új csúcsot döntve, közel 15 milliárd forintot loptak el a magyar bankszámlákról - a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint - a csalók. Mivel főleg nem technikai jellegű támadások történnek, hanem klasszikus megtévesztés, technikai oldalról nehéz ezeket kivédeni. A legtöbb áldozat nem azért válik sértetté, mert gyenge jelszót használt, hanem mert felhívták és tévedésbe esett.



Negyedévente még mindig több milliárd forintot lopnak el csalók a magyarok számláiról. A legjellemzőbbek a online csalások. Az elkövetők tipikusan valamilyen adathalász módszerrel szerzik meg a szükséges banki belépési adatokat vagy bankkártya adatokat és ezzel visszaélve követik el a bűncselekményeket. Ez a fajta csalási típus kifejezetten a háztartásokat, a lakosságot érinti nagy számban, kisebb arányban a cégeket. Újfajta elkövetési módszerek nincsenek, ugyanazt csinálják a bűnözők, mint 5-10 vagy akár 15 éve, inkább az eszközök változtak, amelyek ezeket a csalásokat könnyítik meg.

Újdonság az elkövetésben a szervezettség szintje. Régen is voltak olyan csalások, hogy felhívtak valakit és megpróbálták megszerezni az adatait, de ez most sokkal szervezettebben történik. A nyomozóknak vannak információik külföldi call centerekről, látják, hogy mennyire olajozottan működnek.

Újabb jelenség, hogy a bűnözők kihasználják a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségeket álhírterjesztő hálózatokat hoznak létre és forgalmat generálnak az oldalaikon, posztjaikon. Automatizálják a hamis Facebook-profilok regisztrációját, és chatbotokkal kommentelnek, kommunikálnak. Dezinformációs kampányoknál nagyon gyakori az AI-eszközök használata, de befektetési csalások terjesztésében is hasznosak. A kiberbűnözésben a belépési küszöb is lejjebb került: ha valaki szeretne létrehozni egy rosszindulatú programot, de nem tud programozni, generatív AI eszközöket használhatja erre.

Ami a megelőzést és a védekezést illeti, a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy mivel főleg nem technikai jellegű támadások történnek, hanem klasszikus megtévesztés, technikai oldalról nehéz ezeket kivédeni. A legtöbb áldozat nem azért válik sértetté, mert gyenge jelszót használt, hanem mert felhívták és tévedésbe esett. Ezért a tudatosítással, megelőzéssel tudunk leginkább segíteni.

További friss információk
Jön! Nagyszabású nyomozás folyik közismert vagyonvédelmi cégekkel szemben, amelyek többmilliárdos áfacsalás sorozat haszonhúzói lehetnek
Még mindig több milliárd forintot lopnak el az online csalók a magyarok számláiról
Biztosra vehető, hogy az ezermilliárdokat érő brazil kötvények hamisak
Súlyos vádak: jövő héten kezdődik a fideszes kapcsolataival kérkedő álügyvéd, Mikó István büntetőpere
Értelmi sérült gyerekeket bántalmazhatott a dunavecsei iskolaigazgató
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat